Ciągły postęp techniczny pozwala nam na automatyzację wielu procesów dnia codziennego. Sterowanie, zbieranie danych, przetwarzanie jest w zasięgu ręki każdego z nas. Elektronika jest już bardzo tania, a oprogramowanie często darmowe.
Urządzenie umożliwia monitorowanie Online i rejestracje temperatury w branży farmaceutycznej i w służbie zdrowia. Pozwala na wysyłanie alarmów SMS i E-mail. Monitorowanie odbywa się za pomocą aplikacji escolog.com na urządzenie mobilne lub za pomocą strony internetowej.
W zależności od wykorzystanych do pomiaru własności fizycznych czujnika pomiarowego, wyróżnić można pomiar z wykorzystaniem zjawiska:
Pomiar temperatury może być realizowany na wiele sposobów. W zależności od interakcji pomiędzy badanym obiektem pomiarowym a czujnikiem pomiarowym wyróżnić można:
pomiar dotykowy (pomiar kontaktowy) - czujnik (termometr) styka się z obiektem, którego temperaturę mierzymy
pomiar bezdotykowy (pomiar bezkontaktowy) - poprzez pomiar parametrów promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez rozgrzane ciało (promieniowanie cieplne) np. długości fali, ilości emitowanej energii przez obiekt.
Termopary wyróżniają się wieloma zaletami w porównaniu do innych rodzajów czujników temperatury. Podstawowa termopara jest relatywnie tania, chociaż osłony ochronne, okablowanie i łącza mogą znacząco wpływać na całkowity koszt systemu pomiarowego, zwłaszcza gdy mierzone wielkości są ekstremalne. Termopary są również urządzeniami mechanicznie prostymi, trwałymi i niezawodnymi.